מהי בנייה משתלבת?

026_Front.jpg

המאפיינים של תכנון מבנה מקיים, המשתלב בסביבה וחסכוני בטווח הארוך (כלומר בנייה ירוקה) מוסיפים עוד לא מעט דרישות (וממגוון תחומים) על מערכת הדרישות המורכבת גם כך הנדרשת בתכנון של מבנה.

בעוד התקנים המקובלים (ת"י 5281, BREEM ו LEED) מורכבים, גדושים ומתאמים לפרויקטים גדולים ומוקפדים, הם כמעט לא רלוונטיים לבנייה כפרית ופרוייקטים קטנים - בשל התשומות שיש להשקיע במגוון היועצים, ועלות ההסמכה של מבנה. אם מוסיפים לכך שבנייה צמודת קרקע על פניו איננה ירוקה במהותה, נוצר מצב שבו לא מעלים את הנושא לדיון בצורה ראויה.

כך יוצא שמי שכבר כן רוצה להוציא לפועל פרויקט של בנייה ירוקה במיזם קטן (כמו בניית בית, או כל מבנה אחר בסדר גודל כזה) - שזה כמובן רצון מתבקש וטבעי למי בונה בסביבה הכפרית, מעבר לכך שהוא נדרש מראש להוצאות יותר גדולות, הוא גם בד"כ חסר את הכלים  לתעדף ולהבחין בין מגוון "האפשרויות הירוקות" שהשוק מציע.

בפנותו אל המתכננים הוא צריך לבחור מתכנן/ת אחד מתוך קבוצה רחבה של מתכננים המתרגמים את הרעיונות של בנייה ירוקה למגוון עשיר של דוגמאות, חלקן סותרות וחלקן לא רלוונטיות לאזור הבנייה של המבנה המוצע.

כל זה קורה לא מתוך רשעות כמובן, אלא כנראה בעיקר מבלבול אמתי בתוך עולם עשיר של פתרונות, הצעות וטיפים  - עולם המושגים של הבנייה הירוקה והמקיימת.

בלבול זה יוצר תהליך תכנון מתסכל ותוצאות לא מאוד מרשימות, מה שפוגע קדימה בנכונות לצאת לפרוייקט שמנסה להיות יותר מקיים.

בתוך כך, כנראה שיש צורך לשיטה פשוטה ונגישה, המכוונת ומעודדת הקמה של מבנים - גם אם הם קטנים יחסית - הנהנים יותר ופוגעים פחות בסביבה - על ידי יישום המאפיינים המשמעותיים, החשובים והבלתי הפיכים של הבנייה הירוקה והמקיימת -  להלן: "בנייה משתלבת".

...ואולי אף רגע לפני שישראל נכנסת לתקופת בנייה אינטנסיבית, ובהנחה שהדרישות המורכבות של התקנים הנוכחיים מהוות חסם לאימוצם (ולכן גם אי מימוש העקרונות הבסיסיים והפשוטים ביותר הנדרשים ממבנים על מנת להשתלב בסביבה), אפשר שמסמך זה מציע שביל זהב בנושא - גם לפרויקטים גדולים יותר, בהנחה שמוצעים כאן כלי בחינה פשוטים יחסית לאלו הנדרשים בתקנים.

לאחר לימוד התקן הישראלי ואוגדני בנייה ירוקה של מועצות אזוריות וגופים שונים וניסיון אישי בלכתוב אוגדן שכזה במסגרת התנדבות בצוות ההיגוי לבנייה ירוקה של מועצה אזורית משגב, יחד עם הניסיון המצטבר בלתכנן ולהציע מבנים משתלבים, אני מוצא לנכון שניתן להציע מערכת בקרה אלטרנטיבית - המתאפיינת בפשטות, אשר יכולה להוות מתווה רלוונטי לתכנון והקמה של בתים ומבנים המטמיעים את העקרונות הבסיסיים, החשובים והפשוטים ביותר הנדרשים על מנת שישתלבו וייהנו מסביבה. 

כמו בדוגמאות מהם למדנו, ה"בנייה משתלבת" מוגדרת במאפיינים, רק אולי מנקודת מבט קצת שונה. 

בחירת המאפיינים של הבנייה המשתלבת נעשתה בעזרת המתווה הבא:

-   שמירה על מהלך הנושאים המקובל באוגדנים ותקנים מוכרים.

-   הקפדה על אוטנטיות המאפיינים ופשטות בחינתם מתוך הנחה
    שעדיף לשמר כלל אצבע רלוונטי מאשר לדרוש "הערכה מדויקת" המבוססת חישובים מסובכים.

-   מהות ההצעה לעודד ולקדם בנייה משתלבת בסביבה, בדגש על האלמנטים החשובים
    והפחות הפיכים של הבניין

-   גילוי התחשבות במתכננים וועדות הבקרה - שלא להוסיף להם עבודה מיותרת ו/או רבה בטח,
    לאור העומס הניכר בתקופה הנוכחית.

להמשך קריאה:       מאפייני הבנייה המשתלבת לפרויקטים ויזמים קטנים ובינוניים

הכותב: אלון לוטן

מוסמך מכון התקנים למלווה בנייה ירוקה (ת.י. 5281) ואדריכל הבית הטבעי