דגניה א

דגניה - "אם הקבוצות והקיבוצים", אשר שוכנת במקום מוצא הירדן מהכנרת, הוקמה ב - 1910, בתנאים הקשים של ימי העליה השניה, ימי המאבק על עבודה עברית, וסכסוכים בין הפועלים למנהלי החוות. 12 חברי "הקומונה החדרתית" קיבלו את הצעתו של ד"ר ארתור רופין, מנהל המשרד הארץ ישראלי של ההסתדרות הציונית, לעבד את אדמות אום-ג'וני בעבודה עצמית ועל אחריותם הם, תוך חיי שיתוף ושיוויון. 


בכך הניחה דגניה את היסודות להתיישבות העובדת, והפכה לציון דרך בתולדות ההתישבות הקיבוצית בה התגבשו לראשונה עקרונות העבודה העצמית וחיי השיתוף.

קבוצות הכשרה רבות מהגולה וגם מארץ ישראל עברו הכשרה בדגניה ובעקבותיה הקימו קיבוצים רבים בכל אזורי הארץ. 

ב 1912 עברו החברים מהחושות של אום-ג'וני לחצר במוצא הירדן מהכנרת - מיקומה של דגניה כיום.

13 שנה לאחר מכן, בשנת 1925, נבנו הבתים הראשונים מחוץ לחצר, ומאז הולכת דגניה ומתרחבת.

קיבוץ דגניה א 
 www.degania.co.il

אף שדגניה היא "אם הקבוצות והקיבוצים", היא שונה גם באורחות חייה מיתר הקיבוצים והקבוצות שקמו אחריה: בדגניה מעולם לא היתה לינה משותפת והילדים לנו בחיק המשפחה. תמיד התקיימה בה עבודה שכירה ותמיד היתה בה גישה ליברלית והבנה לצרכי הפרט.

ב 2006, הגיעה שעתה של דגניה לשינוי והיא התאימה את אורחות חייה לעידן חדש שבו מתקיימים חירות ואחריות אישית, לצד שמירה על ערבות הדדית המבטיחה קיום בכבוד לחבריה מהרך הנולד ועד זקנה, וכל זאת בהמשיכה לקיים מערכת ארגונית וכלכלית משותפת עם חיי קהילה ערים.
 

היום, דגניה מצפה להרחבת קהילתה - השכונה המתוכננת תכלול 43 בתים.

"הבית הטבעי", יחד עם משרד אדריכלות נוסף ("מוזה" משדה נחמיה) , זוכים לתכנן וללוות את המצטרפים החדשים לקהילתה של אם הקבוצות והקיבוצים;

ביחד עם שלומית בן שלמה אדריכלית הנוף,

ובניצוחה של רותי אפשטיין מנהלת הפרויקט.

מבטיחים לעדכן בשלבי ההתקדמות :)