בניית בית כארוע משפחתי מחזק

BANAIM.jpg
itur.jpg

הכותב: אמנון גולן

יועץ בנייה לבונים פרטיים, יועץ שימור ומנכ"ל הבית

הטבעי

20.3.2017

תוך כדי בניית ביתי, לפני ואחרי, ליוויתי זוגות רבים בבניית ביתם.

גם אני, כמו רבים וטובים שבנו לפני בית, עברתי עליות וירידות, קונפליקטים, לחצים ומצבי רוח משתנים.
אכן, גם בתור מנהל פרויקטים מנוסה, גילית שכשזה נוגע אלי ולמשפחה שלי באופן ישיר, ההרגשה שונה.

היום אני יודע שאם נקפיד לשמור על עקרונות נכונים בתוך הפרויקט המשמעותי הזה שנקרא בניית בייתנו, קיים סיכוי גבוה שלא רק שנשרוד אותו, אלא נצמח ונתחזק בעקבותיו, הן כתא משפחתי והן כאינדבידואלים.

החשוב מכל, הוא לזכור ולהגיד לעצמנו כל הזמן שאנחנו בונים את בייתנו, זה אירוע משמעותי ומרגש, אנחנו עושים משהו בשביל עצמנו, אני  ממליץ בחום לחגוג את בניית הבית בכל הזדמנות שניתן, מההתחלה, בסיום כל שלב וכמובן בחנוכת הבית.
אחת המשימות המורכבות הן ליצור תמהיל נכון בין החלומות שלנו, הצרכים שלנו וכמובן...היכולות שלנו, מה הטעם לבנות בית שנשתעבד אליו כל החיים ונצטרך לעבוד כל כך קשה בשבילו שלמעשה, בזמן שנותר לנו להנות ממנו, כבר לא יהיה לנו כוח.
תקפידו משלב התכנון להיות כנים עם עצמכם, מצד אחד לבטא את עצמכם, ומצד שני לזכור מה אנחנו באמת צריכים וכמה זה עולה לנו, אל תתפתו להגיד לעצמכם שיהיה בסדר. אם מתמודדים עם העניין הכלכלי מההתחלה, הוא נעשה חלק מהשיקולים, תמיד תתכננו בהתאם לתקציב שלכם.

 

בניית בית היא פרויקט שדורש מאתנו לקחת החלטות כל הזמן, איזה גודל? כמה קומות? איזה ריצוף?איזה גג?
ובכן, לקח לי הרבה שנים להשלים עם העובדה שאין החלטה אחת נכונה או פתרון שתמיד באופן מובהק עדיף מאחר, לפעמים יש כמה אפשרויות טובות, אל תהפכו כל החלטה להרת גורל, בטוח תטעו בחלק מהן לאורך הדרך, זה חלק מהעניין.
סוף מעשה במחשבה תחילה, אל תחסכו על מתכננים ויועצים טובים ויסודיים, הם הפקטור המשמעותי ביותר בסיכויי הצלחת הפרויקט, הם יהפכו את הרעיונות שלכם למציאות, חשוב שתרגישו בנח איתם ושתתקיים לאורך כל הדרך מערכת יחסים של פתיחות וכנות, הם נמצאים שם מההתחלה ועד הסוף.

 

אז נכון, בפסקה הקודמת כתבתי שהמתכננים הם הפקטור המשמעותי ביותר, זה נכון, אם מוציאים מהמשוואה...אתכם, בעלי הבית, או בשפה העסקית, היזמים, כן אתם, אל תנסו לברוח מזה, תיהנו מזה, זה הבית שלכם.
אז אמרנו שיש הרבה בחירות קשות, אחד הפתרונות שעובדים טוב הוא לעשות חלוקת תפקידים, מי אחראי על מה, מי מתעסק בביורוקרטיה המעצבנת, מי בכספים, מי בעיצוב ומי עובד מול ספקים, קבלנים.
חלק מהדברים האלו נעשה, כמובן בתהליך משפחתי משותף, אבל לכל נושא צריך להיות אחד ממכם שהוא המוציא לפועל, הוא אחראי לספק תשובות ולהציף בעיות.

 

לבסוף, אני מציע לכם לקחת חלק בעשייה בבית,אתם והילדים אם יש, בשלב וחלק שאתם מרגישים בו בנח, אם זה לבנות ספסל, אם זה לצבוע אלמנטים, לעשות עבודות בסביבת הבית, בגינה, אלו חוויות מעצימות ומחזקות שילכו אתכם הרבה זמן אחר כך.

זכות הבחירה  איך לעבור את החוויה הזו נתונה בידכם ובלבכם, תבחרו לבנות בכייף, ותמיד תאמינו בעצמכם.